Adatok: 2021-es netflixes anime sorozat. 6 részes. Szinkron nincs, felirat van.
Az animációs sorozat eléggé lazán és szabadosan dolgozza fel az azonos nevű, valós, afrikai eredetű (pontosan nem ismert, talán szudáni, etióp vagy mozambiki) szamuráj Yasukénak a történetét, aki a XVI. századi Japánban Oda Nobunaga alatt szolgált.
A történelemkönyvek szerint Yasuke 1579-ben érkezett Japánba, egy bizonyos jezsuita Alessandro Valignano szolgálatában mint testőr. Az akkori Japánban komoly polgárháború dúlt, és a legesélyesebb a győzelemre Oda Nobunaga volt. Ő vette fel a fekete harcost, aki az egyetlen nem japán tagja volt személyi testőrségének.
A sorozat Yasuke előéletében mutat egész komoly pontosságokat a történelemmel. Több ízben is hiteles tényeket mutat be: Yasuke megfürdetése (mivel azt hitték, fekete bőre lemosható), vagy például Oda Nobunaga 1581-es halála, majd utána Yasuke csatlakozása fiához, Oda Nobutadához. Ezek dokumentáltan megtörtént események, és a sorozatba is visszaemlékezések formájában beemelték őket.
Maga a sorozat az 1581-es történeseket követő eseményekre összpontosít. Mondanám, hogy mutat be, de eléggé elszabadult fantáziáról beszélünk. Yasuke életének ezen szakaszáról már nem állnak rendelkezésre hiteles források, annyit tudni csupán, hogy a harcost elfogták, majd elküldték az országból. Emiatt még azt is lehetne mondani, hogy okosan olyan szakaszához nyúltak a készítők Yasuke életének, amelyről szabadon lehet mesélni. Az már más kérdés, hogy a valóság talajától teljes mértékben elrugaszkodva mesélnek róla.
Miről is van szó? A sorozat, mint már említettem, Yasuke életének 1581-es eseményeit követően veszi fel a fonalat. Először egy kis laza történetből indulunk; a főhős egy távoli faluban éli önszántából választott számüzetését. Halászgat magának és a helyieknek, iszik a kocsmában, majd a házban folytatja kidőlésig. Lényegében az önsanyargatás felsőfokát képviseli. Egyetlen pozitív dolog az életében egy helyi srác, aki szamuráj akar lenni. Őt „tanítgatja” egyedi stílusban.
A történetben a fordulat akkor következik be, amikor egy helyi asszony lánya megbetegszik, és az egyetlen orvos, aki segíteni tudna neki, messzi, háború dúlta földön él. Mivel az mindenki számára egyértelmű, hogy Yasuke komoly harcos (legalábbis volt), ezért az ő segítségét kérik, hogy elkísérje a „védtelen” nőket útjukon.
Ezen a kalandos úton (2. rész) szakadunk el masszívan a valóság talajáról. Kalandorainkat ugyanis egy alakváltó orosz renegát medvekatona, egy robot, egy mutáns pap, egy afrikai szellemidéző, valamint egy bérgyilkos támadja meg. Innentől már sejthető, hogy nem egy történelmi dokumentumsorozatról van szó. Úgy fogalmaznék, hogy Yasuke visszaemlékezései állnak a realitások talaján (nem 110%-ig, de türhető módon), míg a jelenkori események a tipikus animés fantázia-elszabadulás jegyeit hordozzák. Természetesen a történet főgenyája sem egy mezei nyúl. Szóval érdekes, hibrid alkotás.
Animáció: Elég neves stúdiót szerzett meg erre az alkotásra a Netflix: a MAPPA-t. Azok számára, akik ismerősen forognak anime körökben, azok tudják, hogy ez a stúdió elég magas minőséget képvisel. Olyan művek kapcsolhatóak a nevükhöz mint az Attack on Titan, a Takt Op. Destiny, a Jujutsu Kaisen – és még sorolhatnám. Egy szó mint száz: értenek a szakmához, komoly minőségi munka a védjegyük, és itt sem hazudtolják meg magukat. Állóképek nem igazán, illetve nagyon elvétve vannak a sorozatban. A harcok intenzívek és látványosak. Minden egyes mozdulat, még a szájmozgások is, szépen le vannak animálva. Stílusát tekintve nem a japán animékre, hanem a tipikus netflixes animékre hajaz, gondolok itt például a Shuumatsu no Valkyrie-re. Szerintem nem bántó a szemnek, de mindenképpen más, mint a szokványos keleti alkotások.
Zene: Erről a részről túl sokat nem lehet mondani sajnos. A zenéért Flying Lotus a felelős, de sajnos semmi maradandót nem sikerült alkotni. Nem azt mondom, hogy rossz, de nem fogja az ember visszahallgatni, vagy nézni, hogy milyen zene is szólt az adott rész adott jelenete alatt. Korrekt iparosmunkának mondanám ezt a részt.
Történet: Igazából, ahogy már említettem, tipikus animével van dolgunk, egy kis történelmi hitelességgel megfűszerezve. Akinek ez a stílus bejön, annak ez az alkotás is tetszeni fog. Egyetlen nagy baja, hogy a 6. részre nagyon összecsapott lett. Az 5. részig szépen vezeti a történetet, építgeti a karaktereket és jellemüket, majd mintha akkor szóltak volna az íróknak, hogy hé, fiúk, nem biztos hogy lesz 2. évad, be kéne fejezni és el kéne varrni a szálakat. A befejező részben olyan masszív kapkodásba és katyvaszba torkollnak az események, hogy arra nincsenek szavak. Nekem az volt az érzésem, hogy ezt több évadra tervezték, csak aztán mégsem. Kár érte, mert az 5. részig szépen alakultak az események, de onnantól véletlenszerűen felbukkan mindenki, legyőzzük a gonoszt (akiről semmi nem derül ki), a főhős OP lesz a semmiből, és még a békés befejezést is megkapja mindenki. Persze ezt mind 30 perc alatt úgy, hogy addig semmi előkészület nem valósult meg ezen szálak elvarrásához. Mondjuk a végén azért meglengetik a második évad lehetőségét, de sajnos eddig a Netflix nem nyilatkozott róla, hogy készülne a következő etap.
Szinkron: Animáció lévén úgy vélem, erről is érdemes pár szót megemlíteni. Mivel nyugati közönségnek készült, ezért sajnos az angol nyelvre vannak a szájmozgások rajzolva. Szerintem semmi probléma nincs vele, könnyen megszokható, még ha az elején egy kicsit fura is. Én konkrétan reflexből angollal indítottam el, és csak később gondoltam bele, hogy animéhez képest nincs japán hang (pedig nagy japán anime őrült vagyok). Szóval nem írnám le az angol szinkront, jól sikerült. MIndenki megnyugtatására: természetesen van japán szinkron is (még jó hogy), és a szokásos minőségi munka! Ennek ellenére a már említett szájmozgások miatt én az angolt ajánlanám. Magyar hang nincs (szerencsére?), de magyar felirat van!
Összegzés: Alapvetően a stílus kedvelőinek tudom ajánlani a művet. Aki szereti az animét, annak érdemes egy próbát tenni ezzel is. Nem egy hosszú alkotásról van szó, és még egy kis történelmet is lehet tanulni belőle. Az animáció pazar, a zene annyira nem kiemelkedő már, a történet meg elég MEH a végére sajnos (viszont az első 5 részben arra is egy korrektet mondanék). Akinek viszont nem jön be az anime mint műfaj, az kerülje el ezt is, mint szűzlány a Balaton Soundot.
Tervezitek megnézni Yasuke legendáját? Esetleg már láttátok? Nektek hogy tetszett? Véleményeteket osszátok meg velünk!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Előző cikkünk: |
Vissza a gyökerekhez |
![]() |