A cég idei mottója: „Központban az otthon!”
Közel 30 perces előadásuk igen sok mindenre kiterjedt. A központban természetesen az otthoni dolgok voltak, mivel az elmúlt évben igencsak belekényszerültünk ebbe az életmódba. Így elsősorban az ez által létrejött lehetőségeket próbálja a cég meglovagolni. Az alábbiakban megpróbáltuk összegezni, hogy melyek voltak a főbb pontok, amelyek mentén az LG bemutatta legfrissebb újításait és ötleteit.
PuriCare
Az első rész az otthoni tisztasággal foglalkozott. Ezzel kapcsolatban mutattak be új termékeket. Nagyjából egyfajta tisztább életmód csomagként lehetne kezelni ezt a részt. Ebben a kategóriában különböző, a tisztaságot segítő termékeket és fejlesztéseket mutatott be az LG. Többek között az alábbiakat:
LG Air PuriCare: Levegőápolás/tisztítás. Otthonra, munkahelyre és hordozható formában (PuriCare mini) egyaránt. Ezt a változatot bárhová magunkkal vihetjük: kocsiba, táskába, akár még az erdőbe is (csak oda minek?). A termékeket az alábbi szlogennel reklámozták: „Levegő és elménk tisztításának céljából”. Az elmondás alapján kiváló minőségű szűrők, érzékelővezérelt ventilátorokkal a tisztább és egészségesebb levegőért. Bárhol, bármikor. Ezeknek egy fejlesztett és a jelenlegi helyzetre adott válasza a viselhető levegőtisztító (wearable air purifier). Ezt nagyjából egy elég komoly maszkként kell elképzelni. Magyarországi ár és megjelenés egyelőre nem ismert.
TrueSteam technológia: Ruhatisztításnál (allergének ellen) és mosogatógépnél (vízcseppes edények ellen) hasznosított újdonság.
LG Cord Zero: Akkumulátoros porszívó. 5 lépcsős HEPA szűrővel felszerelve, melynek köszönhetően 99.99%-os tisztaságban megszűr mindent (por és piszok). Magyarországi ár, illetve megjelenés egyelőre nem ismert.
Konyha
A tisztaság után következett a konyhai régió, amely során a tisztaságot elősegítő eszközökről átvándoroltunk a konyhai életet egyszerűsítő termékekre.
Hűtő: Itt ugye az elsődleges cél az élelmiszerek frissességének a megőrzése. Egy Side-by-Side (kétszárnyú, ilyen böszöm nagy amerikai stílusú) hűtőről rántották itt le a leplet. Elsődlegesen a Seamless InstaView Designnal dicsekedtek el. De miről is van szó? Ez tulajdonképpen egy okostükör a hűtőn, amelyre ha kétszer rákoppintunk, akkor megjelenik a hűtő belső tartalma. Ennek lényege az energiatakarékosság, hogy ne nyitogassuk feleslegesen a hűtőajtót (mint az egyébként áruházakban, a hűtőpultoknál is ki van írva).
Ezután a rozsdamentes belső polcok következtek. Ezek egyfelől szebbé varázsolják a belső teret (hűtőnél nagyon fontos!), másfelől a belső hőmérséklet kialakításában is segítenek. Itt szerintem a fém hővezető képességére akartak utalgatni, de nem vagyok mérnök.
Linear Cooling és Door Cooling+: Ezek a technológiák az élelmiszerek frissességének megtartásában segítenek. Akár 7 napig is zsír új érzetet érnek el gyümölcsöknél például.
Ajtóba épített jégkészítő, valamint a fagyasztó méretének a növelése és okosabb elrendezése a belső térnek. Ezek által több hely szabadul fel az élelmiszereknek.
UV nano: Fejlesztett tisztítás. Eredetileg víztisztításra lett kifejlesztve; a hűtőnél automatikusan tisztítja a vízadagoló fúvókákat (jégkészítőnél, beépített vízadagolónál találkozhatunk velük). Ultraviola fény segítségével pusztítja el a baktériumokat. Így a beépített vízadagoló tisztítása immár teljesen önálló.
Én úgy vélem, hogy ez a hűtő nem földi halandó embernek való, de az irány, amelyet a fejlesztésekben kijelöl, mindenféleképpen tetszetős. Igyekeznek az energia- és helytakarékosságra helyezni a hangsúlyt, ami mindenképpen dicséretes. Pár évtized, és egy magyar pénztárcájának is elérhetővé válik majd az itt bemutatott hűtő.
Akinek esetleg felkeltette a figyelmét, annak itt hagyom a hivatalos magyarországi linket hozzá.
Fürdőszoba?
A konyha után benézhettünk a… hm, én azt mondanám, fürdőszobába, de mint a videóból kiderül, az igazából bárhová tehető mosógép szobájába. Tehát mosásra fel!
Mosógép: LG Washtower. Itt lényegében az volt a nagy mérnöki csoda, hogy egymásra tették a mosógépet (alul) és a szárítógépet (felül). Többször megnéztem a videót, próbáltam rájönni, ez miért akkora kunszt, de nem jöttem rá. Talán majd az okosabbak felvilágosítanak ezzel kapcsolatban. A kapcsolók kényelmesen középen helyezkednek el. Az eszközök képesek kommunikálni, valamint fejlett mosási program jellemzi őket. Lényegében itt a hangsúly azon volt, hogy most már vertikálisan, és nem horizontálisan foglalja el a helyet a gép. Így például mellé berakhatunk egy gőzölős LG kamrát (nem a legolcsóbb, de aki a totális tisztaságra vágyik, annak itt a lehetőség végre rá, hála a mérnöki bravúrnak). A mosógép alapos, mégis gyengéd mosást tesz lehetővé a fejlett ruhakímélő fejlesztésnek köszönhetően. Hatalmas mennyiségekkel is megbirkózik (szó szerint idézve királyi méretekkel is). Magyarországi ár (külföldiből nagyjából lehet tippelni rá) illetve megjelenés egyelőre nem ismert.
Az alábbi technikai újdonságokat emelték még ki az előadás során:
Turbo Wash 360°: Kevesebb mint 30 perc alatt (29 egészen pontosan) végez a mosással a gép.
AI DD és AI Sensor Dry: Beépített segéd. Mesterséges intelligencia segítségével a mennyiséget és az anyagot felismeri a gép, és ennek megfelelő programot választ ki a mosáshoz. A mosási mechanikát és szárítási hőmérsékletet is ennek alapján határozza meg, tökéletesen ügyelve a ruha anyagára.
Smart Learner: A fentiek mellett a kedvelt programjainkat is megjegyzi a gép. Így nem kell mindig újra és újra beállítgatni. Mobilunkon pedig jelzi, ha végzett a mosással. Emellett az okos párosítással (smart pairing) a mosógép megmondja a szárítónak, hogy hogyan végezze a dolgát.
Allergiene Cycle: Steam (gőzölős) program. Allergiások számára lehet hasznos. Gőzölés segítségével ugyanis az allergén anyagok több mint 95%-át elpusztítja (nem egy Domestos, de majdnem!).
Egy pár további, nem szorosan a mosáshoz kapcsolódó, de igen hasznos funkcióról rántották még le a leplet:
LG Proactive Customer Care: Vevőközpontú segítség (tavaly mutatták be). Tippek-trükkök tárháza. Példaként hozták fel a beüzemelést: mobilra küld figyelmeztetést a program, ha a mosógép nincs szintben földön, és emiatt zajosabb lehet működés közben. Emellett még az esetleges karbantartásra is figyelmeztethet. A levegőtisztítónál például szól, hogy a csatornákat tisztítsuk.
Végezetül egy havi használati összegző is került a programba. Ez nagyjából olyan, mint a Google havi jelentése arról, hogy hol-merre voltunk az adott hónapban. Itt annyi a különbség, hogy az adott termék használatát összegzi, mennyit mostunk például. Egy újabb kütyü, ami megfigyelhet minket (bár igazából aki kíváncsi arra, hogy hányszor mosom a gatyámat, annak egészségére).
Ez a program lényegében a termékek használatában segít, hogy minél kevesebb problémánk merüljön fel velük kapcsolatban. Emellett szól az esetleges hibákról is. Ha teszem azt, túl sokáig tart a mosás, akkor szól, hogy meghibásodás állhat a háttérben, de a túl sok ruha is okozhatja. De szólhat például a nyitva hagyott sütőajtó miatt is. A felmerülő problémák megoldására tippeket ajánl, valamint figyelmeztet, hogy akár hiba is állhat a háttérben. Lényegében egy állandóan futó diagnosztikai program. Természetesen teljesen ingyenes, és természetesen magyarul NEM érhető el. De jó tudni, hogy nyugaton már erre is van lehetőség.
Azt kell, hogy mondjam, számomra érdekes, de ugyanakkor felettébb izgalmas az „okosság” bevezetése a konyhai és fürdőszobai eszközökbe. Ezek alapján én azt mondanám, hogy pár éven belül igen egyszerű lesz az otthoni élet, és már nem lehet szidni az embert, hogy nem tud mosni. Továbbra is egyszerűbbé válik az életünk, és több szabadidőnk lesz. Kérdés, hogy mihez kezdünk ezzel? A következő pontban az LG segít nekünk eldönteni ezt a kérdést.
Otthoni szórakozás
Televíziós készülék:
A következő nagy részleg a tisztasági dolgok után az otthoni szórakozás volt. Itt elsősorban a tévézésre volt kihegyezve a hangsúly. Első körben felhívták rá a figyelmet, hogy mennyire népszerű lett az elmúlt egy évben (meglepő), és mennyire jó vételt is csinálunk, ha az LG OLED termékeit választjuk.
Első és legfontosabb újdonságok az új paneltechnológia, a fejlettebb processzorok immár MI támogatással, valamint az újratervezett webOS (a tévéiken ez az operációs rendszer).
LG OLED evo: Rögtön egyből egy olyan termékkel rukkoltak elő, amelyben minden újdonság egyesül. Az első OLED tévét 2013-ban mutatták be. Az első komolyabb áttörés 2015-ben történt, amikor a fejlesztéseknek köszönhetően megjelent a 4K-s HDR-es OLED. Állítólag most nagyjából hasonló ugrásra lehet számítani, mint 2015-ben. Az új fénysűrűség technológiának köszönhetően jobbak a színek és a fények. Emellett részletesebbek, tisztábbak és élethűbbek képek. Az LG OLED evo 3 méretben érkezik majd: 55, 65 és 77”. Megjelenési dátum és ár egyelőre nem ismert.
Az előző pont szokásához híven itt is történt egy-két technikai előrehaladás, amelyet meg is osztottak velünk, mi pedig tovább terjesztjük az igét.
α9 GEN4 AI Processzor: Elég hangzatos, ellenben nem túl könnyen megjegyezhető név. Igen sokrétű az alkalmazása. Első körben a képeknél hangoztatták a képességeit.
Képek: A mélytanulásnak köszönhetően képes felskálázni a képeket, ezáltal sokkal jobb minőségűek lesznek. Picture Prót is tartalmaz, amely lényegében minden pixelt külön bír kezelni és javítani a minőségén. Emellett a képminőséget is fel tudja javítani. Képes automatikusan megállapítani egy kép fajtáját (szelfi, tájkép, családi fotó), majd annak megfelelően a környező fényeket és látószögeket optimalizálja.
Hang: A kép mellett a hangok terén is szépen teljesít. Az AI Sound Pro is fejlődött ennek az új processzornak hála. Két nagy újdonsága az Audio up-mix (magyarul felkeverés). Lényegében képes növelni az audiósáv hang csatornáinak számát. Azaz mondjuk egy 5.1-ből 7.1-et csinálni, vagy a tévé hangszóróin keresztül 5.1-nek érződik a hangzás (itt az utóbbiról van szó). A második az Auto volume leveling, azaz automatikus hangbeállítás. Ez konkrétan arra jó, hogy a különböző tévécsatornák, streamek különböző hangerősségeit egyenlíti ki. Akiknek van HD tévécsatornájuk, biztosan belefutottak már abba, hogy amikor egy analóg csatornáról váltottak HD-re, akkor a hangerő megugrott. Esetleg amikor egy természetfilmről átkapcsolunk egy akciófilmre, akkor is majd’ kiszakad az ember dobhártyája. Ez a technológia pont ezt a problémát orvosolja. Automatikusan lejjebb/feljebb veszi a hangerőt annak megfelelően, ahonnan éppen elkapcsoltunk, hogy ne nekünk kelljen bajlódni ezzel.
webOS UX: A tévék operációs rendszere is fejlődött, mivel teljesen átszabták. Immár könnyebb az általunk testreszabott tartalmak elérése. Na most, hogy az jó-e, hogy itt is már csak azt fogja feldobálni, amikre konkrétan rákeresett az ember, azt mindenki döntse el maga. Én konkrétan hülyét kaptam, amikor itthon megnéztem Netflixen két Statham-filmet, és utána csak azt ajánlgatta a szolgáltatás. A kereső egyszerűsödött, az ajánló, ahogy már említettem, az előzményeink alapján áll össze, a programlista is jobbnak tűnik, valamint a streaming nézése is alapvető lett.
A tévénél természetesen az LG ThinQ (később lesz róla szó) is támogatott.
Távirányító: Természetesen ez sem maradhatott ki a fejlesztések közül. Első és legfontosabb hír, hogy jobb lett a fogása az ergonómiai fejlesztéseknek köszönhetően. A középső görgős rész könnyű és gyors kereséssel kecsegtet. Emellett a beépített MI (inkább smart funkció, csak nagyot akartak mondani) is segíti az életünket majd. Ilyen könnyítések például a hangalapú keresés, valamit az úgynevezett okos segítő (smart assistance). A különböző streaming szolgáltatások is gyorsgombot kaptak (Netflix, Disney+, Prime Videos). Nem kell külön keresgélni őket, elég egy gombot megnyomni. Némelyik távirányító ráadásul beépített NFC-vel érkezik. Miért jó ez nekünk? Ennek segítségével mobilunkkal tudjuk seperc alatt összekötni a tévét. Például a mobil tartalmat tudjuk tévén nézni és vice versa pusztán egy érintéssel. Adott esetben igen hasznos lehet, ha valamelyik közösségi oldalon kapunk valamit, és azt a családnak/baráti társaságnak meg akarjuk mutatni.
Ezek után jött egy kis, jobb szó híján, önfényezés. Kiemelték, hogy az LG OLED-et a Disney is hasznosítja például. Nem csak fogyasztók, de nagy gyártók is használják. Ejj, de jó szakemberek dolgoznak ugye ottan? Szerencsére gyorsan továbbmentek erről a lényegesebb dolgokra.
Konkrétan felhívták rá a figyelmet, hogy nem csak filmezésre, de játékokra is jók a kijelzőik. Kiemelték, hogy a játékipart is megcélozzák. De miért is éri meg nekünk az LG-t választani – tették fel a kérdést, majd azonnal meg is válaszolták. Tökéletes fekete szín, 1 ms-os válaszidő, alacsony reakcióidő, HDMI 2.1 támogatás és a szemet nem terhelő kép. Ezek mellett elsőként kapott az OLED Nvidia G-SYNC támogatást még 2019-ben. Most pedig úttörőként ajánl 8K60P-t. Ezek mellett támogatja a Twitch-et, a Google Stadiát és a Geforce Now-t (megjegyzendő, hogy a tavalyi tévék is meg fogják kapni ezt a támogatást az idei év későbbi szakaszában). Beépített játékoptimalizáló is van a kijelzőkben, azaz előre beállított FPS, RTS, stb. módok a különböző játékokhoz. Ne a felhasználónak kelljen ezekkel pepecselnie, előre megcsinálták. Bár ez annyira nem nagy újdonság, de természetesen kiemelendő. Egy szó mint száz, erősen megnyomták még a végén, hogy az OLED bizony játékra is épp annyira kiváló, mint mozizásra. Én úgy vagyok vele, hogy ez inkább egy kellemes plusz. Csak ezért biztosan nem vennék én egy 8K-s OLED tévét. A filmes része lehet meggyőző, de jelenleg még ahhoz is elég borsos árcímkével fog rendelkezni. Pont ennek okán gyorsan elő is hozakodtak az LCD technológiával. Lévén az már jóval pénztárcabarátabb megoldás.
LG QNED MiniLed: Az LCD nem olyan tökéletes, mint az OLED, de ez is bőven szemet gyönyörködtető. Az új termék technikai újdonságairól kaptunk egy gyors fejlődési talpalót: milyen utat is jártak be a mérnökök, mielőtt megszületett az új teremtmény? Az LCD-nél a jobb kontrasztért első körben volt az EDGE LED háttérvilágítás, majd ezt váltotta a teljes sor LED (FALD), végül eljutottunk a legújabb fejlesztéshez, a mini LED-hez. Az LCD-nél a jobb színekért először a Quantum Dot NanoCell Plus volt, majd jött a Quantum NanoCell Color Technology (kvantum NanoCell szín technológia). Ennek a kettőnek (mini LED és Quantum NanoCell Color Technology) ötvözéséből jött létre az LG QNED MiniLED kijelző.
Ez az újdonság mini LED technológiát alkalmaz hatalmas méretekben. Előnyei, hogy nagyobbak, fényesebbek a képek, jobb a fekete és a színek. Jellemzői a közel 30.000 mini LED, a közel 2500 egyedi fényerő zóna (nagyjából egy óriási sakktáblaként kell elképzelni, minden egyes mezőnek külön fényereje van). Ezekre tesz még egy lapáttal a kvantum nanocellás szín technológia. Tehát egy elég komoly tényezőnek tűnik a piacon – kérdés, hogy a valóságban mennyi fog ezekből megvalósulni.
A termék 4K-ban és 8K-ban lesz elérhető az alábbi méretekben: 85-90-95-99”. Magyarországi megjelenés és ár egyelőre nem ismert.
Végezetül még kicsit dicsekedtek az OLED-es tévéik kialakításával. Mennyire festőien hatnak falra szerelve, valamint hogy nem csak szögelni lehet, hanem állványon álló változat is elérhető. Ez persze szintén úgy néz ki, mint egy festmény. Nem mondom, jól néz ki, de szerintem egy CES-en ezzel teljesen felesleges volt villogni. A nagyobb tévés újításaik jobban ütöttek. Mondjuk szerencsére azokon is volt a hangsúly. Kár, hogy árukat tekintve ezek is egyelőre az átlagember számára megfizethetetlen kategóriát jelentik. De érthető abból a szempontból, hogy a haladást meg kell fizetni. Majd szépen lassan lecsordogálnak ezek az árak. Addig is a technikai leírások és képességek alapján 4K után is lesz élet bőven! Csak szegény szemünk győzze majd követni ezeket.
Üzleti szféra
A következő nagy pont az üzleti (professzionális) újdonságokról szólt Ezt igazából csak érintőlegesen szeretném megemlíteni, mivel túl sokakat nem érint.
LG CLOi UV-C: Ez lényegében egy mozgó takarítórobot, amely UV fényt használ a baktériumok elpusztítására. Az erre felkészült hotelekben ráadásul külön jelzi a vendégek számára, ha végzett egy adott szoba tisztításával. Nem rossz ötlet, de a jelenlegi vírushelyzetben nagy lehetőségeket egyelőre nem látok benne. Későbbiekben pedig a takarítók fognak neki nagyon örülni (szarkazmus). Technikai szempontból mindenféleképpen egy remek vívmánynak tűnik, amelyből még sokfelé lehet majd előrehaladni. Kérdés, mennyire lesz ez jó nekünk. Elérhetőség helyett ide inkább a bemutató videót raknám be, az egy fokkal izgalmasabb.
LG gram: 16:10-es laptop, keskenyebb káva és nagy képernyő jellemzi. A realisztikus DCI-P3 színskála 99%-át lefedi, nagy felbontású (2560×1600 is akár). Kialakítás/külső szempontjából az elrejtett csavarokat emelték ki (amikor a laptopot nyitogatjuk és csukjuk, akkor egy egésznek érződik, szépen egymásba olvadnak az oldalak). Bekapcsolás és bejelentkezés egy gombnyomással (beépített ujjlenyomat olvasó), Intel EVO processzort kapott és 80Wh akksit. Típusai: LG gram 14-16-17. Magyarországi ár, illetve megjelenés egyelőre nem ismert.
LG UltraFine OLED Pro: Professzionális monitor, tehát munkára ajánlott. Egy tömör technikai ismertetés történt itt, így én is csak ezeket osztanám meg: 31,5”-os, 4K-s, 8 millió pixeles, DCI-P3 és Adobe RGB színek 99%-át lefedi, 1.000.000:1 kontrasztarány, HDR támogatás, OLED kijelző. Csatlakozók: 1xUSB-C (90 wattos teljesítménnyel), 2xDisplay Port, 3xUSB-A, 1xHDMI és egy 3,5mm-es jack csatlakozó. Megjelenési dátum és ár egyelőre nem ismert.
LG ThinQ
Végezetül kitértek a mindenek csúcsát jelentő, a mindent összekötő programra, az LG ThinQ-ra.
MI támogatással megtoldott IoT (internet of things). Maga a program régóta létezik az LG-nél, de most elég szépen felturbózták. De mi is ez? Lényegében egy program, amellyel minden LG termék bír: a telefonunk segítségével egy nagy hálózatba tudjuk kötni és kezelni eszközeinket. Folyamatosan tanul és tanácsokkal, tippekkel lát el minket (lásd mosógépnél). Ráadásul az egész nyílt forráskódú, tehát bárki hozzáférhet és fejlesztheti, de elsősorban az együttműködést emelték itt ki. Példaként két élelmiszergyártó céget hoztak fel: Nestlé és Kraft Heinz. Amikor valamilyen kaját rendelünk tőlük, akkor azon lesz egy QR kód, ezt beolvasva a ThinQ-val a sütő például egyből az optimális hőmérsékletre és egyebekre (légkeverés, alsó-felső sütés, stb.) állítja be magát, így nem nekünk kell ezekkel foglalkoznunk. Érdekes egy ötlet, hogy lényegében a konyha életre kel, és nekünk csak pakolgatnunk kell az edényeket, amikben az étel készül.
Másik példa volt a hazamenetel: ha a ThinQ alkalmazásban használjuk a HomeAdvisort akkor mire hazaérünk, lakásunk tárt karokkal vár minket (felkapcsol a lámpa, beindul a fűtés, előmelegít a sütő, a levegőtisztító már pörög nagyban). Külön kiemelték, hogy folyamatosan fejlesztik a programot, így aki használja, az árgus szemekkel figyelje, ugyanis a közeljövőben számos frissítésre lehet számítani. Emellett a közreműködő partnerek köre is bővülni fog a jövőben (nem csak a Nestlé lesz). Egyszóval érdekes jövő elé nézünk ezeket figyelembe véve.
Nagyjából ennyi lett volna az idei CES-en az LG. Nektek hogy tetszik az irány, amely felé haladunk? Örültök, hogy sok minden egyszerűsödik, vagy inkább ijesztőnek tartjátok ezt a mértékű robotizációt? A közeljövőben a többi előadó bemutatóiról is érkezni fognak a cikkeink. Reméljük, élvezni fogjátok őket.
Aki esetleg jobban el szeretne merülni az LG kiállításában, annak további érdekességek az alábbi honlapon tekinthetőek meg: http://Exhibition.LG.com
A teljes műsor pedig alant:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Előző cikkünk: |
Szellemnek való vidék |
![]() |