Előző hetekben boncolgattunk pár e-sport játékot, név szerint: LoL és Dota 2. Ezen a héten pedig kicsit rendhagyó aréna játékot vettünk górcső alá, a Hearthstone: Heroes of Warcraft nevű „Moba”, free to play – ingyenesen játszható – gyűjtögetős kártyajátékot. Ez egy Blizzard Entertainment által fejlesztett cucc, bár szerintem ez sokaknak leesett a „Heroes of Warcraft" alcímből. Hivatalos megjelenés 2014. március 12. – Windows-on és MAC-en – később, 2014. április 15.-én megjelent iPad-re, majd rá nem sokkal, 2014. december 15-én pedig Android platformra is.
Ami egyébként egy logikus lépés volt, mivel mindennapjainkban használt hordozható középkategóriás eszközön – gondolok itt telefonra és tabletre – simán elfut a játék, csak internetkapcsolat szükséges hozzá, lévén multiplayer – többszemélyes – játékról van szó, hiszen jómagam is többször veszem elő a telefonomat, és játszom ott rajta utazás közben, mint a PC-men, de elkalandoztam. A Blizzard Entertainment ezzel a játékkal is rekordot állított be, pontosabban 2015. májusában a regisztrált Hearthstone-fiókok száma meghaladta a 30 milliót. Ami azért nem semmi, lévén mégis csak egy kártyajátékról van szó. Részben igénytelen játéknak mondható, mivel tényleg bármilyen számítógépen elfut kisebb-nagyobb kompromisszumokkal, de ettől függetlenül a hangulat, zene, látvány nagyon ott van, sikerült a Unity motort úgy kihasználni, hogy igényesen kevés gépigényt emésszen fel, hogy mindenki számára elérhető legyen, aki csak játszani szeretne vele.
Akkor lássuk, miről is van szó:
Mielőtt beleugranánk az egymás elleni harcba, kezdjük a sort a játék kvázi sztori módjával, a Solo Adventures-zel – egyéni kalandok –. Ahhoz, hogy a játékban birtokoljuk az összes hőst, le kell őket győznünk. Kezdésképpen mindenki a Mage-et – Mágust – kapja, és vele kell megküzdenünk a gép által irányított hősökkel:
- Mage - a már említett Mágus
- Druid – Druida
- Warlock – „Boszorkánymester”
- Shaman – Sámán
- Paladin – „Paplovag”
- Hunter – Vadász
- Rogue – Zsivány/gazember
- Warrior – Harcos
- Priest – Pap
Kezdetben, míg nem tudjuk magunkénak az összes hőst, normál fokozaton kell megküzdenünk velük. Ha az összes hőst birtokoljuk, játszhatunk plusz jutalomért Expert – kvázi szakértő – nehézségi szinten is. Hozzáteszem, itt legalább gondolkozik a gép, nem mondom azt, hogy egy kezdő játékos azonnal elsőre le tudja győzni az adott hőst normál fokozaton, de ahogy egyre jobban ráérez az ember, úgy egyre rutinosabban használja ki a kártyák kombinációit, és magabiztosabban nyeri meg a mérkőzéseket.
Továbbá itt vannak még a Solo Adventures-ön belül a kiegészítő küldetések, itt is szintén gép ellen játszunk, de itt már kártyacsomagokért, illetve különleges kártyákért cserébe. Általában egy kiegészítő négy szárnyat foglal magában, ezt megjelenés után a Blizzard hetente teszi játszhatóvá. Álljunk is itt meg egy percre, ez azon része a játéknak, amit csak pénzért tudsz játszani. DE, ha elég ügyes és kitartó vagy, a játékban vannak úgymond küldetések – Quests –, amikkel aranyakat tudsz szerezni, illetve a nap első három győzelméért is szintén arany jár, ami szám szerint tíz gold – vagyis arany. Küldetéseknél meg változó mennyit kapunk az adott feladatért cserébe. Ha ezzel senki nem akar bajlódni, akkor természetesen 5000 Ft-ért feloldhatja az összes szárnyat, illetve 1450 Ft-ért pedig szárnyanként is meg tudja ezt tenni. Picit visszakanyarodva a küldetés szekcióhoz, minden nap kapunk egy küldetést, maximum három küldetés lehet nálunk folyamatosan. Ha esetleg az a feladat, hogy nyerjünk Druidával három mérkőzést, de se Druida összeállításunk, se tapasztalatunk nincsen, akkor egy nap egy küldetést lehet úgymond passzolni, ha kiikszeljük azt, ekkor feldob random – véletlenszerűen – egy másik küldetést, ami általában nem azzal a hőssel kapcsolatos, mint amit passzoltunk, így nagyobb esélyünk van aranyat zsákmányolni. Végül, aki pedig azt hiszi; „mit nekem kiegészítő, elverek anélkül is bárkit!”, rosszul hiszi, mert sok fontos lapot kapunk azzal, ha megcsináljuk azokat.
Egymás elleni harc:
A játék talán legkényesebb témájához érkeztünk, mert itt a lehetőség végtelen, ezért nem fogok belemenni pakli-összeállításba, az internet tele van ilyenekkel, feleslegesen szaporítanám a szót, inkább csak nagy vonalakban megemlítem, hogy aki egyáltalán nem ismeri a játékot, lássa miről is van szó.
Minden Hősnek vannak sajátos lapjai, és vannak az úgynevezett Neutral – semleges – lapok, amit az összes hőssel lehet használni. Ne ijedjünk meg, mindenki kap Basic cardot – alap lapokat –, illetve minden hősnek vannak alap lapjai, amik szintlépéseivel bővülnek. Első szinten hőseink 10 alap lappal és ennél jóval több semleges lappal kezdik a játékot, majd mire elérik a 10. szintet, megkapják az utolsó, egyben 20. alapkártyájukat is, és ekkor indulhat az igazi pakli-összeállítás.
Miután ezzel megvagyunk, és segített nekünk az internet abban, mégis milyen paklitípusok vannak, és azoknak milyen összeállításai, jöhet az igazi móka. Kétféle játéktípus van: Casual – úgymond alkalmi – és Ranked – rangsorolt –. Előbbi mindig egy fokkal könnyebb, hiszen itt több a kezdő. Amiért viszont érdemesebb Ranked csatákat játszani, az pedig az, hogy ha elérjük a Rank 20-at, kapunk egy ládát, ami jutalommal van tele: hátlappal, paklival és arannyal. Minél feljebb jutunk a ranglétrán, annál értékesebb ajándékokat nyithatunk. Viszont, amire figyelni kell, mindenki 25-ös szinten kezdi, két győzelem után feljebb kerül, és nem jár következménnyel, ha kikapunk, mindaddig, amíg el nem érjük a 20. szintet, ugyanis a játék itt már büntet, minden elvesztett meccsért elvesz egy győzelmi csillagot, ami az adott szintjébe kerülhet, de továbbra sem lehetünk 20. szintnél rosszabbak. Minden hónapban visszaesünk 5-7 szintet, mikor lejár a kvázi szezon, hogy újra elkezdhessünk a ládákért harcolni.
Minden pálya fantasztikus és él! Tehát ha ellenfelünk épp takarítás közben áll neki a játéknak, vagy két átszállás között van, és várnunk kell, míg csinál valamit, tudunk bohóckodni a pályával, ami tényleg nagyon jópofa. De elkalandoztam, beszéljünk a játékmenetéről. Minden hős 30-30 élettel kezdi a játékot, se többel, se kevesebbel. Összesen harminc lappal indulhatunk neki egy küzdelemnek, ahogy a képen is látszik, minden lapnak van költsége, amit manával tudunk kifizetni. Minden körben eggyel nő a manánk, de ez változó, ugyanis egyes lapok kijátszásával ezt tudjuk növelni. Célunk mielőbb leverni az ellenfél hős életerejét. Összesen 10 lapot birtokolhatunk a kezünkben, ennél többet nem érdemes, ugyanis minden körben random – véletlenszerűen – kapunk a paklinkból egy lapot, és ha már elértük azt a bizonyos tíz limitet, akkor elégeti a lapot. Illetve ha elfogy a paklink, és nem tud a játék kártyát adni a kezünkbe, akkor az életünket kezdi el darálni, és minél többet húznánk, annál többet vesz le, ilyesfajta szituációt érdemes kerülni. Minden hősnek vannak képességei, a Mágusnál kettő manáért cserébe egy egyet sebző tűzlabdát dobhatunk bármely lényre vagy hősre, legyen az ellenfél vagy barátságos.
Tavern Brawl – kocsmai bunyó:
Minden héten magyar idő szerint szerdán 22:00-kor elérhetővé válik az adott hét vasárnap éjfélig tartó kocsmai bunyó. Mindig más és más feladatokat kapunk, van, amikor együtt vállvetve egy másik játékossal küzdünk meg egy, az asztalon elhelyezett legendás lénnyel, vagy egymás ellen rendhagyó mérkőzéseket játszunk le. Ez az egyik kedvenc játékmódom, többek között emiatt is nehéz ráunni erre a játékra. A kocsma akkor válik elérhetővé, ha már van legalább egy 20. szintes hősünk, de nem kötelező vele menni kocsmázni, csak birtokolni kell egyet. Első győzelemért jár egy kártyacsomag.
Kártyacsomag: Kocsmai bunyón kívül kétféleképpen szerezhető, összegyűjtesz 100 aranyat, vagy pénzért veszel egy vagy akár több csomagot.
Végül az utolsó játékmód, amiről még nem beszéltem, az az Aréna. Megmondom őszintén, nem igazán szoktam arénázni, igazából egyszer vagy kétszer, ha játszottam vele. Ez egy eléggé versenyszerű mód. Befizetsz 100 aranyat, összeállítasz egy paklit, és minél többet kell győzni úgy, hogy nem veszítesz, ugyanis ha kikapsz, kiestél, és vége az Arénának. De ha elég ügyes vagy, és sikerül sokszor nyerned, visszanyered a játékba fektetett arany többszörösét, kártyacsomagokat és egyéb dolgokat is nyerhetsz. De az eddigi tapasztalatok alapján kétféle játékos létezik; egy, aki nagyon jó Aréna játékban, és szinte csak azzal játszik, míg a másik fél – többek közt én is – rá se néz az Arénára.
De ha elakadtál, vagy segítségre van szükséged, bátran keresd fel az E-sport Akadémiát, náluk igazán profi lehetsz. De ha csak hobbi szinten űznéd a játékot, és szívesen néznéd élőben, verseny formájában, látogass el egy Barcraft offline Hearthstone versenyre, ahol két jó sör mellett végigizgulhatod a küzdelmeket, és nem mellesleg sokat lehet tanulni illetve ismerkedni.
Sorozatunk következő alanya Heroes of the Storm lesz, amit szintén én írok meg nektek.
A játékot itt tudjátok letölteni.
Elérhető platformok:
- PC
- MAC
- iOS
- Android
Előző cikkünk: | Következő cikkünk: |
E-sportoljunk #2 | Párbajra fel! |