Apple Keynote 2019

Az idei Apple Keynote sem volt unalmasnak mondható. Az alábbi cikkben igyekeztünk összeszedni a fontosabb bejelentéseket és azok tartalmi elemeit. Az eredeti videó itt is megtekinthető azok számára, akik a teljes show-ra is kíváncsiak lennének – előre szólok, hogy felirat nem érhető el hozzá. Nem is húznám tovább a szót, lássuk, miről is volt szó az idén, és milyen termékeket mutatott be az Apple.
Apple Arcade
A Google Stadia mintájára a streaming alapokon nyugvó játékelérhetőséget próbálják meglovagolni vele. Azaz nincs szükség a program fizikai megvásárlására ahhoz, hogy játszhassunk vele. Csupán a perifériát – egér, billentyűzet, iPad, kontroller –, valamint internetet és kijelzőt kell biztosítanunk, minden másra ott lesz a platform. A program az App Store-on elérhető szeptember 19-től, több mint 150 országban, köztük Magyarországon is. Ez a világ első olyan játék-előfizetéses rendszere, amely elérhető tv-re, mobilra és PC-re is. Korlátlanul hozzáférhető több, mint 100 játék ennek keretében. iPhone-on, iPaden, Mac-en és Apple TV-n is elérhető a szolgáltatás, azonban más mobil platformon vagy előfizetéses rendszerben nem. Az előfizetés keretében azonnal elérhető bármelyik játék a rendszerben lévők közül; emellett minden hónapban új játékot ígérnek. Az egy hónapos próbaidőszak után az előfizetés díja havi 1890 HUF (4,99$) – ráadásul ez családi előfizetés, tehát akár 5 családtaggal is megosztható lesz. Játéktrailerek (bemutatók), személyre szabott ajánlások, valamint profiktól származó tippek és trükkök alkotják még a kínálat részét. Az Apple a Konami (Frogger), Capcom (Shinsekai: Into the Depths), Annapurna Interactive (Sayonara Wild Hearts – ez például nem exkluzív cím, mivel kijön PS4-re és Nintendo Switch-re is) játékfejlesztő cégekkel fogott össze ennek keretében. A játékokról rövid bemutatókat is tartottak az esemény folyamán, melynek videói alant tekinthetőek meg. További részletek a címben szereplő linkre kattintva érhetőek el.
Apple TV+
Természetesen az Apple sem maradhat ki a filmes streaming szolgáltatások okozta őrületből és az abban rejlő pénzügyi lehetőségekből. Ennek okán ők is bejelentették saját streaming szolgáltatásukat az Apple TV+-t. A cég az alábbi 4 sorozattal próbálja elsődlegesen becsábítani a nézőket: For All Mankind, Dickinson, The Morning Show és See (melynek bemutatásra került az első teljes értékű kedvcsinálója a show keretein belül). Ezekről a megjelenésükkor majd részletesebben is beszámolunk. A sorozatok száma az ígéretek szerint hónapról hónapra bővülni fog – és itt most Apple Original sorozatokról beszélünk! A szolgáltatás november 1-től lesz elérhető, havi 4,99$-ért (1890 HUF), több mint 100 országban. Itt megjegyzendő, hogy ez a havidíj nem egy személyre szól, hanem az egész családra – egyszerre akár 6-an is használhatják. Ráadásul, ha új Apple-terméket vásárolunk – iPad, iPhone, Mac, Apple TV – egy 1 éves Apple TV+ előfizetést kapunk mellé ajándékba. Ezek mellé jön a szokásos reklámmentesség, 4K HDR és Dolby Atmos-támogatás, valamint a tartalmak letölthetőek lesznek, és offline is megtekinthetőek ezáltal. Akárcsak a többi szolgáltatónál, itt is lesz ingyenes próbaidőszak, de itt szeretném rá felhívni a figyelmet, hogy csupán 1 hetes! Úgy néz ki, elég komolyan gondolják ez a szolgáltatást, és komolyan be akarnak robbanni a piacra. Árát tekintve minden lehetőségük meglesz rá, azonban a kínálatot elnézve egyelőre elég szegényes a felhozatal. Azonban ha ezek egytől egyig kiemelkedőek lesznek, akkor izgalmas jövő elé nézünk a streaming piacon – már csak a kialakulható árversenyen okán is. A szolgáltatás bármilyen Apple-termékről, illetve okostévéről és streamelő eszközről elérhető lesz. További információk a címbe beépített linken érhetőek el.
iPad
Két fontosabb bejelentés történt az iPad háza táján. Az egyik az iPadOS bemutatkozása, amely szeptember 30-tól lesz elérhető. Alapjaiban hasonló az iOS-hez, azonban ez egy konkrétan az iPadre fejlesztett operációs rendszer, amely annak adottságait hivatott kihasználni. Részletek és mélyebb betekintés a linken érhetőek el róla.
A másik nagy, vagy inkább a nagyobb bejelentés az új, 7. generációs iPad, amely a népszerű 6. generációs 9,7”-os iPad utódja lesz. A kijelző kicsivel nagyobb lett: 10,2”-os, valamint felszerelték a már jól ismert retina kijelzővel is, emellett az új eszköz 3,5 millió pixel megjelenítésére lesz képes. De mit is jelent ez? Ez a pixelszám nagyjából háromszor több, mint egy hagyományos laptopban (a videóban az USA-beli toplistást hozták fel példa gyanánt). A fényerő ennek köszönhetően 2,5-ször nagyobb, a betekintési szög, 3,7-szer szélesebb. Az A10-es processzornak köszönhetően, ami ketyegni fog benne, akár kétszer gyorsabb is lehet, mint az említett laptop. Ezeken kívül mi lesz még benne? Az úgynevezett Smart Connector (okos csatlakozó): lényegében a fizikai billentyűzet lesz gond nélkül csatolható hozzá. Természetesen az eszköz teljeskörűen képes lesz használni az előző bekezdésben említett iPadOS-t is. Emellett külön érdekesség, hogy a termék 100%-ban újrahasznosított alumíniumból készült (úgy néz ki, próbálnak megfelelni a környezetvédelmi trendeknek). Sajnos az új kicsike Magyarországon egyelőre nem lesz kapható. A költségekről azonban vannak némi információk már. Kezdő ára az USA-ban 329$ lesz – iskolák számára 299$. Szeptember 10-től rendelhető és szeptember 30-tól lesz elérhető/kezdődik meg a kiszállítás.
Bemutatásra került az Apple Watch új generációja, az Apple Watch Series 5. Ennek legnagyobb újdonsága a folyamatosan bekapcsolt kijelző. Immár sikeresen eljutottak az okosórák is arra a szintre, amin az analógok vannak: folyamatosan tudják mutatni az időt!
Ahogy az várható volt, ez a széria is retina kijelzőt kapott. A termék emellett tovább viszi a Series 4-nél bemutatott LTPO (low-temperature polycrystalline oxide) kijelző technológiát. A képfrissítési tartomány 1-60 Hz érték között mozog – energiamegtakarítási célból. Az energiatakarékossághoz hozzájárul még a low power display driver, az ambient light sensor, valamint a power management integrated circuit. Ezeknek köszönhetően az okosóra egynapos üzemidővel rendelkezik. A folyamatosan bekapcsolt kijelző mellett további újdonsága a terméknek a beépített iránytű – a GPS-szel kiegészítve mindig tudja az ember, hogy hol van és merre néz, merre kell mennie. Bizonyára sokakkal előfordult már, hogy tájékozódásnál a GPS pörög, mint az őrület, és nem tudja belőni, hogy a tulajdonos éppen merre is néz. Nos – ha hihetünk a fejlesztőknek – ennek vége! További fejlesztések a beépített biztonsági intézkedések, mint például a fall detection (esésészlelés – azonnal értesíti az illetékeseket: mentők/hozzátartozók), emergency SOS (sürgősségi segélyhívás): nemzetközi segélyhívó rendszer van beleépítve: egyetlen gomb lenyomásával aktiválható, telefon nélkül is. Végezetül említésre került, hogy az Apple Pay funkciót is támogatja – számos egyéb program mellett.
Akárcsak az iPad, ez is 100%-ban újrahasznosított alumíniumból készült. Kezdő ára: 399$ (154.990 HUF). A nagytesó, az úgy nevezett cellular model 499$-tól rendelhető. Ez a modell folyamatos mobilkapcsolattal rendelkezik. Ennek eredményeképpen úgy is képes az ember hívást kezdeményezni, üzenetet fogadni, hogy a telefonja nála lenne. A már megszokott váz – alumínium – mellett bemutatásra került a titán, valamint kerámia kivitel is. A termék szeptember 10. óta rendelhető és szeptember 20-tól elérhető.
Végezetül bejelentették a Series 3 árcsökkenését is: immár 199$-tól kapható a termék.
Apple Watch Health
A számos új termék bejelentése között említésre kerültek az Apple-karórák egészségügyi előnyei is. Néhány példa, amit említettek az előadáson:
- Heart Rate azaz szívverésfigyelő: ha rendszertelen szívverést észlel az óra, akkor azt azonnal jelzi nekünk. Ez volt az első konkrétan egészségügyi célokra kifejlesztett program. Az itt tapasztalt pozitív adatoknak köszönhetően további három funkcióval bővítették a kínálatot.
- Apple Hearing Study: folyamatosan figyeli a környezet hangjait, és ezekből levonja a következtetést, hogy az hosszú távon mennyire lehet ártalmas az egészségünkre nézve.
- Apple Women’s Health Study: a nők havi menstruációs periódusait figyelő rendszer.
- Apple Heart & Movement Study: sportolás közben figyeli szívünk ritmusát és a szívverés szaporaságát.
Mindegyik esetben kórházakkal és egyetemekkel működnek együtt a folyamatos fejlődés érdekében. A programok egyelőre az USA-ban lesznek elérhetőek az év végén, ha minden igaz.
A bemutató végén természetesen kiemelték, hogy adatainkhoz csakis a mi beleegyezésünkkel férnek hozzá!
Az újonnan bejelentett iPhone 11-ről külön cikkben fogunk értekezni egy részletesebb elemzés keretében, ennek okán maradt ki jelen összefoglalóból. Úgy véljük, megérdemel egy részletesebb beszámolót. Bízunk benne, hogy a cikk megdobogtatta mindenki szívét, és a jövőben is érdekes írásokkal szolgálhatunk!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Előző tech-es cikkünk: | |
Hogyan legyen okos az okostelefon? | |
![]() |