Levél a királynak
Elérhetőség és bemutató: A sorozat a Netflix bábáskodásával készült, és 2020. március 20-tól érhető el a streaming platformján magyar szinkronnal és felirattal. Egyelőre egy évados a sorozat, amely 6 részből áll. Többet még nem rendeltek be belőle.
Történet: Kalandunk egy középkori fantasy világban játszódik. Az első rész elején kapunk egy kis bemutatót, amelyből kiderül, hogy a térkép 3 királyságra oszlik: Dagonaut, Unauwen és Eviellan. Az előbbi kettő háborút vív immár több ezer éve az utóbbi ellen, amely, hogy-hogy nem, pont ezidáig sikeresen ellenállt. De csak eddig! Ugyanis egy ifjú herceg, Viridan – Unawen királyának két fia közül a fiatalabb – végre valahára térdre kényszerítette Eviellant. Ami több királynak és tábornoknak nem sikerült ezer évek alatt, azt egy huszonéves kis suhanc megoldotta pár esztendő alatt. Jó, ne legyünk szőrszálhasogatóak, a történelemben bőven van ifjú tehetséges hadvezérekre példa – Mátyás király, Nagy Sándor és még sorolhatnám –, tehát lendüljünk is tovább ezen. Természetesen a kis királyka nem éri be ennyivel, és dicsőséges seregétől most mindenki retteg, hogy kit fog következőnek célba venni. No de! Van ám itten egy ősi prófécia, amely „megjövendöli egy hős felemelkedését, aki majd legyőzi a közelgő sötétséget, azonban erről a hősről még mindig semmi hír.”
Eme rövid bemutató után vágás, és következik a főszereplő bemutatása. Itt megjegyezném, hogy egy ifjúsági kalandregényből készült sorozatról van szó, tehát a szereplők többsége maximum 25 év körül mozog. Ennek okán igazából a szokásos fiatalkori útkeresés, első szerelmek és csapatos kalandok kerülnek a középpontba. Főhősünk egy ifjú srác, akit anyjával együtt délről hurcoltak északra egy korábbi háború során. Apja, bár nem vér szerinti rokona, mégis mindent megtesz annak érdekében, hogy korrekt nevelésben részesítse. Megkapja az alapvető katonai kiképzést is – amelyben annyira nem jeleskedik –, és annak érdekében, hogy jövője biztosítva legyen, egy lovagkiválasztó vizsgára is elküldik. Ennek keretében egy sor hasonló korú ifjú – fiúk és lányok egyaránt (éljen az emancipáció! női lovagnál nincs is jobb!) – méri össze tudását, hogy eldőljön kik a legalkalmasabbak arra, hogy friss lovagokként indulhassanak a véres háborúba, na meg természetesen védhessék az egyszerű népet a rablóktól és hasonló csintalan gonosztevőktől. A vizsga feladatai nagyjából egy rendes lovagi torna részeinek felelnek meg: kardvívás, kopjatörés. Azok, akik jól szerepelnek, kiválasztásra kerülnek, és egy éjszakát el kell tölteniük a hegyvidéken a halál tudjuk mijén. Természetesen főhősünk egy béna khmm izédarab, és semmit sem ér el, de a jó öreg kenőpénz és korrupció itt is mindent megold, így ő is mehet a sötét és kietlen táborba a többiekkel egy jó kis egész estés térdeplős bulira.
A történet ezután visszakanyarodik a csúf és gonosz Viridian herceghez, aki csak úgy gyilkolássza a déli sámánságot – a magyarázat alapján ők lennének a varázshasználók ebben a világban, és csak ők. Hogy miért is teszi ezt? Hát azért, hogy beteljesítse a jóslatot és legyőzze a gonoszt. Ő ugyanis úgy véli, hogy ő a hős akinek le kell gyaknia a sötétséget. Ennek okán magába szippant minden varázserőt, akár egy jó kis 3000W-os porszívó. Majd miután jól végezte dolgát, ír hat levelet, amelyet szétküld megbízható vörösköpenyeseivel a világban. A tartalmukról nem írnék itt, mert elég spoileres lenne. Legyen annyi elég, hogy nem szabad illetéktelen kezekbe kerülniük, különben jön ám az irgum-burgum drága hercegecskénk számára. Azonban, ahogy az lenni szokott, egy jó hős lovag és hűséges segédje résen vannak, és elcsenik az egyik levelet a szipi-szupi karmazsin lovasok egyikétől. Lassan már azért lehet sejteni, mi lesz a történet, na de haladjuk tovább!
Kanyarodás vissza az esti diszkópartira, amelyet megzavarnak az ajtódörömböléssel. Nem más kér segítséget hőseinktől, mint a hű segéd. Ugyanis hősi lovagunk halálos sebet szerzett – kitől, hol, hogyan, miért?? No de nem baj, mert kis korruptánk megy és segít neki. Amúgy ezzel a tettével pont, hogy semlegessé teszi a többiek számára is a lovagavatót, ugyanis ha akár egy ember is kimozdul az épületből, akkor mindenkinek lőttek. Sorry, bocs, majd next time, de ők azért ott maradnak, hátha kapnak felmentést. Tehát hős lovagunk ifjú lovagocskánkra bízza a levelet, hogy juttassa el a királynak, ugyanis sürge fontos infói vannak benne a hercegről – véletlenül sem a segédet bízza meg vele, merthogy az egy béna idióta. Emellé még kap egy lovat, és máris uzsgyi, mert a mocskos vörösök – nem a komcsik – már ott is vannak és menekülni kell. A ló egyből szirtnek neki, és ugrás is lefele a cirka 50 m-es mélységbe. Itt jegyzeném meg, hogy a ló a legkeményebb arc az egész bandából! A 6 rész alatt, ahogy számoltam, cirka 3-4 alkalommal tűnik fel a semmiből, és bámulatos bevágtatási képességeivel úgy összezavarja az ellent, hogy azok köpni-nyelni nem tudnak, de főhősünk felkap rá, és máris volt-nincset játszik az üldözőivel.
Innentől elég egyértelmű a cselekmény. A srác próbálja eljuttatni a levelet a királynak – ahogy arra a címből is gyanakodni lehetett. Igen, lényegében, mivel a lovagi életet érezte, hogy nem fogja tudni jól végezni, inkább felcsapott postásnak. Az is fontos és megbecsült munka, így ebben nincs semmi szégyellnivaló. Utazásai közben találkozik egy kis uracska lányával, aki itt érdekességképpen megjegyzném, hogy az urat alakító Andy Serkis – A Gyűrűk Urából, Marvelből lehet ismerős – lánya a valóságban is. Főhősünk üldőzői hercegi oldalról a vörösköpenyesek, lovagi oldalról – merthogy ott is vannak ám a hercegnek cinkosai – a lovagnövendékek lesznek, akik miatta bukják a vizsgát, hacsak vissza nem viszik őt és a levelet. Később persze kialakulnak szövetségek, kibontakoznak szerelmek és lesznek árulások is. Valamint semmi nem az, aminek látszik! Van a sorozatban egy-két meglepően jó csavar, amiket természetesen nem kívánok lelőni, de azt kell, hogy mondjam, én meglepődtem rajtuk.
A sorozat vége azonban nagyon elcsépelt. Tipikus sötétség és fény harca, de nagyjából úgy képzeljük el, mintha debil vagy dedós – kinek melyik tetszik – módjára a kezünkkel éjszaka egy lámpát próbálnánk körbe fogni, hogy ne szűrődjön ki a fény, majd elvennénk a kezünket. Ezzel egy öt percet szórakozzunk, majd hagyjuk békén a lámpát, és meg is kapjuk a finálét. Hogy miért fontos ez a harc, mi lenne ha a sötétség nyerne, aki gonosz, az miért gonosz, aki jó, az miért jó, ilyen piszlicsáré dolgok nem derülnek ki a produkcióból. Itt inkább magán a levél kézbesítésének útján van a hangsúly. Ennek okán azonban minden egyéb háttérbe szorul. A világról túl sok mindent nem tudunk meg, fekete-fehér karton karakterek vannak, a szorult helyzetekből való meglépés pedig már a röhej kategóriát súrolja. Ahogy korábban is írtam, amikor az írók – vagy a könyv írója, sajnos nem tudom, mert az alapművet nem olvastam – nehéz helyzetbe hozzák a karaktereket és ki akarják onnan szabadítani őket, akkor deus ex ló, és kész. Elsőre még mosolyt csal az ember arcára, de negyedik alkalommal már nagyon kínos volt. Már az az érzésem volt, hogy miért nem a lóra bízták a levelet. Simán megoldotta volna egyedül is a leszállítást, ilyen képességekkel.
Látvány: Ezen a téren nagyjából rendben van a sorozat. A CGI sajnos nagyon látszik – gondolom túl sok pénzt nem akartak rá elverni –, de szerencsére nem túl gyakran nyúlnak hozzá. A tájak szépek, azokra nem lehet panasz. A díszleteket szépen felhúzták (falvak, várak belső részei). A ruházattal, páncélokkal, fegyverekkel szintén nincsenek problémák. Mindent egybevetve ezen a téren jár a piros pont, itt átment a vizsgán.
Zene: Tipikus sorozat. Ennek okán túl maradandót nem alkot zenei téren. Szép, kellemes háttérzaj, nem zavaró, korszakhoz passzoló, de nem lenne feltűnő, ha nem lenne. Átlagos, de szerintem többet nem is szabad várni egy ilyen sorozattól. Általában nem ez a húzó része egy ilyen alkotásnak, és ezen a Levél a királynak sem fog változtatni.
Színészek: Na igen, ahogy említettem, ifjúsági sorozatról van szó, amelynek okán sok fiatal színészpalánta van benne. Tény, egy-két ismertebb figurát is beleraktak húzónév gyanánt: Andy Serkis, David Wenham (Faramir a Gyűrűk Urából, de a Hugh Jackman-féle Van Helsingből is ismerős lehet). Mellékszereplők, de jól hozzák a szerepüket. De nem is ők a lényeg, hanem a főhős és a lovagi növendékcsapat. Nekem a főszereplőt játszó Amir Wilson annyira nem jött be. Túl töketlen már nekem. Nem igazán hiszem el, hogy képes egy postás munkáját elvégezni sajnos. Nem tragikus, de nem is a legjobb; lehetett volna jobb is. Mellette az ifjú Ruby Ashbourne Serkis viszont kellemes meglepetés. Ő jól hozza a karakterét: állandóan a lehetőségeket kereső kis haszonleső, aki karakterileg még fejlődhetett is volna – sajnos a történet rövidsége nem engedte –, és a színésznő még képes is lett volna rá. Benne látok fantáziát a jövőben. Lehet, hogy a papa nyomdokaiba lép?
A lovagi bandából Islam Bouakkazt emelném ki. A történet szerint ő lett volna a lovagi banda kvázi vezetője, ő buzdítaná a bandát, viszont ő az, akire senki sem hallgat, mert tipikusan túl komolyan veszi a feladatát. A színész minden tőle telhetőt megtett, látszik rajta, hogy igyekszik, de egyszerűen egy ilyen több rétegű karakter túl nagy falat volt neki, nem bírta el. Néha-néha megcsillan a remény, de hamar szerte is foszlik. Egyelőre(?) nincs meg a tudása vagy csak szimplán a tehetsége. Ha helyette egy jobb színészt találtak volna, akkor az nagyban növelhette volna a színvonalat.
A másik akit a bandából kiemelnék, az Thaddea Graham. Neki egy kis vagány, élcelődős, sunyi patkány karaktert kellett hoznia. Na, hát ez baromira nem sikerült neki. Balta arca van, nulla színészi tehetséggel. Islam Bouakkazon legalább látszott, hogy próbálkozik, de ő? Semmit nem csinál az égegyadta világon. Egy 20 éve a szakmájában dolgozó árufeltöltő is nagyobb kedvvel csinálja a munkáját, mint ez a nő. Borzalmas volt, és ami a legszomorúbb, hogy rajta már viszont sok ment el. Ő jócskán színezhette volna az eseményeket és történetet, ha jól végzi a munkáját. Tipikusan az a karakter lett volna, akinél várod hogy megjelenjen, hogy most mit fog csinálni. De nem. Ha megláttam már sírtam, hogy jajj, csak őt ne. Kár érte, jó karakter lehetett volna.
A többi lovagról azért nem írok, mert olyan végtelenül keveset szerepeltek, hogy nulla esélyük volt a kibontakozásra, ha nincsenek ott, lehet, fel sem tűnnek. Talán egy kivétel van: Nathanael Saleh. Ő az egyik lovag cserfes kis bajkeverő öcsikéjét alakítja, aki besompolyog a bandába. Keveset játszik, de azt pazarul. Teljesen jól hozza a karaktert. Az állandó bajkeverő, akinek be nem áll a szája. Tipikus kis fiatal tesó. Na ő dicsérendő, csak túl keveset szerepel ő is. De a keksz jár neki!
Végezetül Gijs Blom, aki Viridan herceget alakítja. Ő jó és pont. Keveset szerepel, de abban hozza ezt a gonoszosan menő stílust. Ha nagyobb szerepet adnak neki, akkor talán jobban is kifejthette volna a karakterét. Így sajnos maradt egy egysíkú papírfigura. A sminkesnek nála külön taps jár. Szépen átszabták a legényt és a színész is kellően jó választás volt erre a szerepre. Kár, hogy több energiát nem fektettek bele.
Összegzés: Azt kell hogy mondjam, hibái ellenére ajánlom a sorozatot. Nem hosszú, könnyen ledarálható, családdal ideális kikapcsolódás. Főleg így, a járvány idején, ha éppen nagyon unatkoznánk. Bár bőven vannak a történetben logikai bukfencek, és a színészek teljesítménye is átlagolva egy erős közepes, azért egy meglepően kellemes meglepetést tud nyújtani. A legjobb jellemzés rá az átlagos. Ahogy a Csernobil sorozatban is mondták: „3,6, nem jó, de nem is tragikus”. A világot nem váltja meg, de nem is fogja az ember a haját tépni, hogy mi ez a bődületes baromság. Második évad egyelőre nincs berendelve, de történet szempontjából, ha nagyon akarják, még akár azt is lehet. Meglátjuk! Én azonban jelenleg egy ajánlottat adok rá.
Kinek ajánlom:
Aki egy kis kikapcsolódásra vágyik
Aki szereti az ifjúsági kalandregényeket
Aki szereti a happy endet
Aki szereti a felületes történeteket
Kinek nem ajánlom:
Aki konzekvens és érthető történetet keres
Aki a színészi játékra nagyon háklis
Akinek a Gyűrűk Ura vagy a Trónok harca az etalon fantasy, középkor tekintetében
Aki mélyen szántó, komoly sorozatot keres
Szinkron:
Filmstúdió: Mafilm Audio
Fordította: Simon Nóra
Rendező: Szalay Éva Szasza
Tiuri – Kálmán Barnabás - Amir Wilson
Lavinia – Rudof Szonja - Ruby Ashbourne Serkis
Iona – Kéthely-Nagy Kata - Thaddea Graham
Arman – Pál Dániel - Islam Bouakkaz
Jussipo – Fáncsik Roland - Jonah Lees
Foldo – Berecz Uwe - Jack Barton
Piak – Gáll Dávid - Nathanael Saleh
Alianor – Laurinyecz Réka - Emilie Cocquerel
Viridian – Ember Márk - Gijs Blom
Előző filmes cikkünk: | |