Az olvasottság nem publikus.

Digital Reality Magazine

  • Játék
  • Film
  • Zene
  • Tech
  • Offline
  • Kapcsolat
Jussát várja a vaják

Jussát várja a vaják

The Witcher – sorozat - bemutatóthe-witcher-season-2.jpeg

Először egy-két technikai információ a sorozatról, mielőtt a tartalmi és véleményezési részre rátérnék:

Elérhetőség és bemutató: 2019. december 20-án mutatták be a Netflixen. Az első évad 8 részből áll, és ahogy azt a streaming szolgáltatótól megszokhattuk, elérhetővé tették azonnal a teljes etapot a nézők számára. Ráadásul az alkotás magyar szinkronnal, valamint azok számára, akik az angol nyelvet részesítik előnyben, magyar felirattal elérhető első naptól.

Szereplők: Főbb szereplők és szinkronjaik:

  1. Ríviai Geralt - Henry Cavill – Welker Gábor
  2. Ciri - Freya Allan – Bartus Emese
  3. Cahir - Eamon Farren – Kenéz Ágoston
  4. Stregobor - Lars Mikkelsen – Hegedűs D. Géza
  5. Renfri - Emma Appleton – Mikecz Estilla
  6. Calanthe királynő - Jodhi May – Mohácsi Nóra
  7. Erszényes - Adam Levy – Pataki Ferenc
  8. Eist - Björn Hlynur Haraldsson – Barabás Kiss Zoltán
  9. Marilka - Mia McKenna-Bruce – Stern Hanna
  10. Sir Lazlo - Maciej Musial – Darvasi Áron
  11. Sir Danek - Tobi Bamtefa – Potocsny Andor
  12. Nohorn - Packy Lee – Fehérváry Márton
  13. Martin - Sonny Ashbourne Serkis – Pál Dániel (Pál Dániel Máté néven)
  14. Isadora - Szűcs Alexandra – (saját hangján)
  15. Vengerbergi Yennefer - Anya Chalotra – Mentes Júlia
  16. Kökörcsin - Joey Batey – Bercsényi Péter
  17. Tissaia - MyAnna Buring – Bartsch Kata
  18. Calanthe - Jodhi May – Mohácsi Nóra
  19. Triss Merigold - Anna Shaffer – Berkes Boglárka
  20. Fringilla - Mimi Ndiweni – Szilágyi Csenge
  21. Vilgefortz - Mahesh Jadu – Szatory Dávid
  22. Sabrina - Therica Wilson-Read – Hábermann Lívia
  23. Istredd - Royce Pierreson – Farkas Dénes
  24. Dara - Wilson Radjou-Pujaite – Bogdán Gergő

Magyar szöveg: Szentmihályi Hunor
Hangmérnök: Jacsó Bence, Csomár Zoltán
Vágó: Kajdácsi Brigitta
Gyártásvezető: Kablay Luca
Szinkronrendező: Stern Dániel
Stúdió: Mafilm Audio

Itt szeretném megjegyezni, hogy a magyar szinkron elég minőségi, akár azt is mondhatnánk, hogy tisztes iparosmunka lett. A főszerepben látható Henry Cavill szerencsére a jól megszokott szinkronját kapta, aki mindent megtett annak érdekében, hogy hiteles és jó munkát nyújtson. Csak gratulálni tudok a csapatnak, jó munkát végeztek. Azért tartottam fontosnak kiemelni a szinkron minőségét, mert a Netflixnél sajnos tudnak elég gyenge munkát végezni a tömegtermelés, valamint a rövid határidők okán. Azonban, ahogy említettem, szerencsére ez itt nem áll fent.

Történet: Egy középkori fantasyt képzeljünk el. Nem egy Gyűrűk ura, de nagyon sok mindenben hasonlít rá. A misztikus teremtmények tekintetében elsősorban a közép-európai, azon belül is a szláv mitológiából merít. Ettől függetlenül a szokásos kasztok is megtalálhatóak: ember, tünde, törp. Az érdekességét a világnak inkább az adja, hogy az író/játék nem fekete-fehéren ábrázolja az előbb említett csoportokat. Mind a kettőben megtalálhatóak mind a jó, mind a rossz képviselői. Ahogy azt megszokhattuk az ilyen stílusnál, varázslók és varázslat is megtalálható a világban. E tekintetben szerintem semmi eredetit vagy újat nem mutat. Amiben viszont újít, az a a vajákok létrehozása, amilyen a főszereplő Ríviai Geralt is. A vajákok szörnyekre vadászó zsoldos harcosok, akik elit harci kiképzésben részesültek. Elsődleges fegyverük a kard, de képesek egy kicsit a varázslat használatára is, vagy ahogy itt nevezik: a jelekére. Faluról falura járnak, és az éppen kellemetlenkedőkről gondoskodnak. Egyikük sem túl kedves fajta, lévén a munkájuk állandó élet-halál harc. Ennek okán komoly kapcsolatokat sem alakítanak ki, eléggé maguknak való emberek. Ríviai Geralt sem különbözik ebben társaitól, csakhogy ahogy azt már megszokhattuk, olyan kalandokba keveredik, amelyek nem várt eredményekkel szolgálnak számára.

Pár fontos megjegyzés: Első és legfontosabb: senki se várjon egy Trónok Harca-utódot, és szerintem magának a hasonlítgatásnak sincs semmilyen alapja. Teljesen eltérő szinteken mozog mind az alapanyag, mind a feldolgozás: kezdve ott, hogy egy Trónok harca-könyv hosszabb, mint a teljes Vaják-könyvsorozat, át egészen odáig, hogy ez egy jóval misztikusabb széria, befejezvén azzal, hogy teljesen más kulturális közegben mozog (a Vaják egy dark fantasy, a Trónok Harca pedig egy sokkal inkább középkori kalandregény). Attól eltekintve, hogy mind a kettőnek a középkor a felütése, semmi hasonlóság nincs bennük, itt véget is ér a közös halmaz.

A másik fontos adat, hogy a könyv alapján készült a sorozat, és nem a videojátékok alapján. Ezt a készítők is többször hangsúlyozták, és én sem győzöm eléggé kiemelni ezt az információt. Jómagam egyelőre csak az első könyvet olvastam, információim nagyobb része a világról a videojátékokból származik. Mint videojátékos mondhatom, hogy igazat mondtak a készítők, és a könyvek a fő alapanyagforrásaik – ez persze nem jelenti azt, hogy itt ott nem fedezhetünk majd fel ismerős helyszíneket vagy jeleneteket. Pusztán arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a történet és annak vezetése abszolúte nem lesz ismerős a kizárólagosan csak a játékkal játszott emberek számára.

A történetnél tartva, kezdjük is ezzel a véleménynyilvánítást. Ahogy említettem, nem teljesen idegen számomra a világ. Édesapámmal néztem, akinek teljesen idegen volt az egész, így ebből a kézből is van információm, mégpedig az, hogy aki kicsit is érdeklődik a téma iránt (fantasy, kaland, varázslat, kis intrika), annak mindenféleképpen ajánlott a sorozat. Azonban közel sem tökéletes. A történetvezetés és az idősíkok az elején rettentő mód zavarosak tudnak lenni. Geralt kalandjai a régi Xéna/Herkules-féle sorozatokra hajaznak – egy rész egy történet. A másik két főszereplő – Ciri és Yennefer – történetíve azonban az egész évadot átíveli. Ezzel nem is lenne baj, de mivel nem közli velünk a sorozat, hogy ki melyik idősíkban van, ezért az elején igen zavarosnak tűnhet a történet. Szerencsére ez nagyjából a harmadik-negyedik részre tisztázódik. Még egy fajta katarzis is lehetne, amikor kiderül hogy különböző idősíkokról volt szó, de ehhez sajnos nem elég tudatos a történetépítés, így csak nagyjából egy „áhá”-ra futja az embertől. Ettől eltekintve a történet rendben van. Tudomásom szerint az első évad az első két könyvet – novellát – dolgozza fel. Egy tipikus világépítésre kell ennek okán számítani: világmegváltó dolgok nem történnek, inkább csak elhelyezi a karaktereket, akár a sakkbábukat a táblán.

Kosztümök, harcok és látvány terén nincs ok a panaszra. A táj szép – nem is mernék mást mondani, tudván, hogy hazánkról van szó. A ruházatok és páncélok nekem rendben voltak. Páran aggodalomnak adtak hangot az utóbbiak kapcsán, de nekem nem volt velük problémám. Simán elhitette velem, hogy abban a korban azt viselhették az emberek, és céljuknak megfelelhettek. Egyedül maszkok terén tudnék egy kicsit kényelmetlenül ficeregni. Ahogy már korábban említettem a Herkules/Xéna vonalat, úgy itt is fel tudnám hozni. A nem CGI által létrehozott szörnyek – azaz a sminkesek által kreáltak – sajnos elég gyatra minőségűek voltak nekem. Ez nagyjából 20 éve volt a színvonal, nem most. Kicsit jobban is belemerülhettek volna a srácok, vagy több pénzt is adhattak volna rá, mert elég lehangolóak tudnak lenni néha a lények és a szörnyek. A harcok látványosak, bár sajnos túl sok nincs belőlük. Jól megkoreografáltak és kellően brutálisak, de nem túlzóan. Videojátékosoknak ismerős lesz az a rész, amikor Geralt a Strigával harcol. Látványos és jó is, de azt kell mondanom, nekem valahogy jobban tetszett a videojátékos cinematic. Ettől függetlenül igényes és jól kivitelezett harcol van szó, csak nekem személy szerint annyira nem tetszett (lehet, a zene nem volt elég ütős hozzá!). Cavill ügyesen forgatja a kardot, és a hölgyek legnagyobb örömére rendesen kipattintotta magát a szerepre. Elhiszem róla, hogy a szörnyek már-már inkább tőle félnek. Ezen a téren egyedül talán a nagyobb harcokba – összesen kettő – tudnék belekötni. Mint minden Gyűrűk urán nevelkedett ember, én is hasonló harcokat várok minden filmtől és sorozattól, mint amit abban láthattunk – Helm-szurdok, Minas Tirith –, de legalábbis egy Egri csillagok-színvonalat. Sajnos azonban e téren a sorozat elmarad a várakozásoktól. Pár statiszta rohangál csak a terepen, a többi CGI, amely sajnos nagyon látszik. Azonban ahogy említettem, ezekből nincs sok, hálisten az alkotók is nagyjából tisztában voltak a lehetőségeikkel és korlátaikkal.

Zenék és dalok tekintetében kicsit szigorúbb leszek. Az intrón, valamint a címben szereplő Jussát várja a vaják című dalon kívül semmi kiemelkedő nincs benne. Az intro maga lehetett volna egy fokkal komolyabb, de igazából ez is jól áll neki, ezért is nem kötekszem vele. A Jussát várja a vajákot külön kiemelném! Egyfelől pazarul fordították magyarra, másfelől maga a zeneszerző is egy zseni lehet, mert akárhány nyelven meghallgattam, mindegyiken remekül hangzott, szóval good job! Visszakeresni, hallgatgatni azonban nem fogom a sorozat zenéit, mert egyszerűen már nem is emlékszem rájuk, annyira mellékesek voltak. Lehettek volna pörgősebb zenék a harcok alatt – Striga-harc, Blaviken. Vándordalból is többet elviselt volna a mű. Nem tudom, nekem valahogy ezen a téren megbicsaklott a dolog. Örültem volna, ha jobban odateszik magukat.

A színészekkel nekem szintén nem volt komolyabb bajom. A 3 főszereplő – Ciri, Geralt, Yennefer – remekül hozza a karaktereit. Cavill rendkívül jó választásnak bizonyult Geralt szerepére, simán hozza a karaktert – ahogy a magyar hangja is! Simán elhiszem róla, hogy egy megfáradt szörnyvadász. Negatívumot egyszerűen nem tudok róla mondani. A Cirit és Yennefert alakító színésznőkkel sem volt bajom. A mellékszereplők közül talán Triss Merigoldot tudnám kiemelni negatívumként, de azt is csak azért, mert a videójátékban már megszoktam, hogy egy fehér bőrű, vörös hajú karakter volt, itt pedig egy fekete színésznő játssza. De, ahogy említettem már, ne hasonlítgassuk a videojátékhoz a sorozatot, így én is igyekszem kerülni. Egyedüli negatívum talán a szereplők tekintetében, hogy a mellékszereplők nem igazán jutnak szóhoz. Egyedül talán Kökörcsin – Geralt dalnoka – csak, aki szintén jól hozza a figurát. Egyszerűen annyira zsúfolt a történet, hogy nem marad mindenkire elég idő. A főszereplők megkapják a kellő játékidőt, de másokra már nem marad szinte semmi. Ennek okán nem is igazán tudnak a szívünkhöz nőni egyéb karakterek. Talán a második évadban majd orvosolják ezt a problémát.

Összességében a Netflix egy igen jól összerakott, igényes sorozatot tett le elénk. Én bárkinek szívesen tudom ajánlani, aki vevő ezekre a típusú alkotásokra, mint fantasy, dark, kaland. Csupán túl kell élni az első pár rész zűrzavarát, utána szépen tisztulni kezd már a kép. A Netflix amennyiben jól csinálja, még kihozhat ebből a sorozatból egy igen erős alkotást is, amely, ha a Trónok harca helyébe nem is fog lépni, de lehet egy következő őrület. Ezzel pedig kikövezheti az utat az újabb filmek előtt a zsánerben. Meglátjuk, mit hoz a második évad. Nálam az első etap elnyerte a tetszést. Remélhetőleg a készítőknek a fentebb említett hibákat sikerül orvosolniuk, és akkor már valóban megkapjuk a tökéletes gyémántot, amely egyelőre még csak csiszolatlan. Kritikusoknak pedig senki ne higgyen, akit érdekel, az nézzen bele, és döntse el maga!

 Végezetül pár érdekesség a sorozatról: a forgatás kis hazánkban, Magyarországon zajlott. Emellett még a bemutató előtt – nagyjából 6 héttel, novemberben – berendelték a második évadot, tehát mondhatni, elég komoly reményeket fűz a tartalomgyártó ehhez a produktumhoz. A második évad forgatása 2020. február 17-én kezdődött; bemutató várhatóan 2021-ben lesz, de erről még nincsenek hivatalos információk. Értesüléseink szerint a második évad forgatása nagy szomorúságunkra már nem Magyarországon fog folyni. Elsősorban Nagy-Britanniában – azon belül is Skóciában –, valamint Csehországban és Szlovákiában fognak folytatódni a munkálatok. Emellett a Netflix szerint 2019 második legnépszerűbb sorozata volt az alkotás.

 

Kinek ajánlom:

A műfaj rajongóinak

Azoknak akik olvasták a könyvet, játszottak a játékkal

Henry Cavill-rajongóknak

Akik hosszú távon gondolkodnak sorozatban

 

Kinek nem ajánlom:

Aki Trónok Harca-utódot keres

Aki gyors és pörgős alkotásra vágyik

Aki utálja Henry Cavillt

Akinek már a Herkules/Xéna sem jött be

 

 

 

facebook-flat-vector-logo-400x400.png twitter-logo.png instagram_app_large_may2016_200.png youtube-logo-full_color.png
Előző filmes cikkünk:

Vakok közt Momoa a király

hqdefault_1.jpg

 

Szólj hozzá! sorozat film witcher 2019 Tovább
Jussát várja a vaják Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • A történelmi hűség és annak hiánya A történelmi hűség és annak hiánya
  • Timothée Chalamet hónapja Timothée Chalamet hónapja
  • Bolyhoska a Total Warban Bolyhoska a Total Warban
  • A totális háború ideje még nem jött el A totális háború ideje még nem jött el
  • B mint Bebop B mint Bebop

A bejegyzés trackback címe:

https://digitalrealitymagazine.blog.hu/api/trackback/id/tr5715561742

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Twitter Instagram

Hirdetés

Digital Reality Magazine

Játék, film, zene vagy a tech világról szeretnél tudni? Jó helyen jársz! Események, élménybeszámolók, tesztek és hírek várnak rád itt a Digital Reality Magazine-nál. Hetente megjelenő friss hírekkel/cikkekkel naprakész lehetsz. Reméljük, megtalálod nálunk a számításaidat, kattints a követés gombra, hogy elsőként értesülj az új bejegyzésekről! DRM team

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Top 10

  1. A magyar játékipar fénykora
  2. Vakok közt Momoa a király
  3. Az élet a legjobb(?) forgatókönyvíró
  4. Ami hiányzik a képregényfilmekből
  5. Hát... ez nem sikerült
  6. Honnan jött és hova tart a VR?
  7. Hogyan legyen okos az okostelefon?
  8. „A Császár nevében: Hulljon a férgese!„
  9. Harmadik típusú találkozások
  10. Emlékek

Archívum

  • 2022 november (2)
  • 2022 szeptember (1)
  • 2022 július (1)
  • 2022 május (3)
  • 2022 április (3)
  • 2022 január (1)
  • 2021 november (1)
  • 2021 október (1)
  • 2021 szeptember (7)
  • 2021 augusztus (5)
  • 2021 július (3)
  • Tovább...
süti beállítások módosítása
Dashboard