A szabadulós játékok hazánkban 2011-ben indultak hódító útjukra, és váltak robbanásszerűen sikeressé. Mostanra már már hungarikummá nőtték ki magukat, és nem csak itthon található több tucat pálya, hanem külföldön is kereslet van a magyar fejlesztésű játékokra.
A Locked Room a műfaj egyik legrégebbi képviselője, működését 2012-ben kezdte meg a Széll Kálmán téren. A Sorozatgyilkos néven futó pályájukkal 2013-ban bezsebelték az év játéka díjat, majd 2014-ben is, ugyanettől az évtől pedig külföldön is megtalálhatóak a csapatuk által épített szobák. 2015 nyarától már a belváros szívében, a Székely Mihály utcában várják a kalandvágyó játékosokat. A mostanra működő 5 pálya mellé pedig elkészült a hatodik Kutatóbázis néven, amit mi sem hagyhattunk ki.
Így hát felkerekedtünk kezdőből és rutinos szabadulóból vegyesen álló triónkkal, hogy összemérjük képességeinket a szoba kihívásaival. A helyre érkezve a játékmesterek fogadtak minket, a holmijaink lepakolása után pedig egy rövid ismertető videót láthattunk a játékszabályokról. Ez egy kifejezetten humoros és stílusos anyag volt, ami Kenytheone keze munkáját dicséri. Ilyen jellegű megoldással más szabaduló játék során még nem találkoztunk; apróságnak tűnik, de az ilyen részletektől lesz valami igazán igényes, jár a plusz pont. Ezután következett az eligazítás, a játékmester ismertette feladatunkat:
Egy titkos oroszországi kutatóbázist kiürítettek a szabadba kerülő radioaktív sugárzás miatt, így itt a lehetőség betörni, és megkaparintani az egyébként féltve őrzött széf tartalmát. Erre 60 perc állt rendelkezésünkre, és a játék során ötször lehetett segítséget kérni. Kaptunk egy bőröndöt, ami tartalmazza a megoldáshoz kulcsfontosságú segédeszközöket és további információkat.
A játéktérre belépve egy nagyjából klasszikusnak mondható helyiségkiosztással találkoztunk. Egy szűk folyosón találtuk magunkat, ahonnan két további helyiség nyílik, ezek rejtik a feladványokat, előtte viszont a “belépő” rejtvényt kellett megoldani, hogy bejussunk az első ajtón. Ezen a folyosón található még egy monitor, ahol tippeket kap a csapat, ha nagyon elakadna, ez kifejezetten egyedi ötlet. Némi bénázás után Kiemelkedő profizmussal jutottunk be a játék fő helyiségébe, ahol a bőség zavara fogadott minket. A szoba teljesen ki van használva, a feladványok egymást érik, azt sem tudtuk hirtelen, hol kezdjük. Berendezésben abszolút hű a témájához, kevés bútor és mozdítható tárgy található, ahol kutakodni kéne, itt abszolút egy bázishoz illő modern berendezések kapnak szerepet, mint kapcsolótáblák, érintőképernyős monitorok, mágneses zárak és még sok más. A helyiség közepén található szerverszekrény pedig kifejezetten hangulatos. A külcsínyből nekem talán csak egy két sugárveszélyre figyelmeztető tábla hiányzott, vagy valami hasonló, ha már része a témának, de ez csak egy észrevétel.
A szabadulós játékok meghatározó eleme a “flow” élmény, ami ezen a pályán is abszolút megvan. Eleinte nehéz, mert nem tudja az ember, melyik rejtvényt kellene megoldania először, viszont ahogy elkezdi az egyik problémát a másik után megoldani, kezdi átlátni, hogy melyik feladványhoz mire van még szükség, és ez teljesen magával tudja ragadni; szinte elrepült az az 1 óra, amit bent töltöttünk. Küzdelmes volt, de sikerült eljutnunk a széfhez, viszont a java még csak ezután jött. A végjátékhoz közeledve folyamatosan vissza-vissza kellett térnünk az előző helységek feladványaihoz, és nem vált lineárissá a játék. Illetve maga a széf kinyitása egy összetett feladat, amihez minden játékosra szükség van egyszerre, ez is egy olyan elem, amivel nem sokszor találkoztunk. Ez biztosít egy megfelelően monumentális végső feladatot, ami megkoronázza a játékélményt.
Összességében a feladványok nehézsége és íve teljesen rendben van, megfelelő kihívást jelent, de teljesíthető. Csapatunk kezdő és rutinos tagjai egyformán élvezték a fejtörőket. A trió minden tagjának jutott feladat, és hozzá tudott tenni a sikerhez, de a maximális 5 fő szerintem már határesetes erre a kisebb pályára. A sikeres küldetés után pedig a csapatok még maradhatnak egy italra a bárban(!), ahol kedvezményesen fogyaszthatnak.
Ha kedvet kaptál, és kipróbálnád a Kutatóbázis játékot, itt tudsz időpontot foglalni.
Itt pedig megtalálod a Locked Room Facebook-oldalát.
A facebook oldalunkon pedig találsz egy nyereményjátékot, ha szeretnél Steam CD kulcsokat nyerni kattints ide.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Előző cikkünk: | |
Split - Közös Többszörös | |
![]() |