Egy előző bejegyzésünkben már írtunk az első generációs VR eszközökről, most egy évvel később, a karácsonyi dömping előtt a gyártók előrukkoltak legújabb fejlesztéseikkel, amit a folytatásban kivesézünk.
Oculus Connect 4
Október 13-án az Oculus Connect keretein belül Mark Zuckerberg lerántotta a leplet az Oculus Go-ról, ami az első önmagában működő VR headset lehet, gyakorlatilag a mobil és a pc VR élmény között hoz létre egy új platformot. Az eszköz technikai jellemzőit ismertető Hugo Barra szerint ez lesz a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás a VR élményt keresők számára. Az Oculus Go amellett, hogy újfajta lencséket kap, WQHD LCD kijelzővel lesz felszerelve, amit kifejezetten VR megjelenítésre fejlesztettek, és lényegesen élesebb, tisztább képet ígér. A headsetben térhatású hangszórók lesznek. A Samsung Gear VR-ral teljesen kompatibilis; és első naptól elérhetőek lesznek az eddigi alkalmazások, tehát tartalomban nem lesz hiány. A forgalmazás 2018 elején indul be, és 199 dollárba fog kerülni. A készülék hardveres jellemzőiről sajnos nem esett szó, mint például tárhely, csatlakozási lehetőség, akkumulátor-üzemidő. Biztosan erősebb lesz, mint egy okostelefon, hiszen kifejezetten egy feladatra lesz optimalizálva, de a telefonok rohamos fejlődésével és sokoldalúságával meglepő egy különálló hordozható játékplatform piacra dobása manapság, de nem olyan rég a Nintendo is ezt tette a Switch-csel, és az eladásokból kiindulva igaza lett.
Szó esett továbbá a Santa Cruz projektről is. A headset prototípusa már jó ideje létezik, idén a hozzá való kontrollert mutatták be, de túl sok részlet erről sem derült ki. A markolatot és a ravaszt megtartották a touch kontrollerből, illetve a mozgáskövetést is ugyanolyan gyűrű formában elrendezett infra LED-ek szolgáltatják, de az elhelyezésük más, amik a 4db headsetbe szerelt szenzorral működnek együtt, ezzel nagyobb mozgásteret lefedve a jelenlegi verziónál. Ezen kívül az előd analog karját touchpad váltja fel.
Demonstrálták az Oculus Rift felületének eddigi legnagyobb frissítését is, ami egyrészt az Oculus Dash-t tartalmazza. Ez gyakorlatilag egy menübárt jelent, amiről a pc-re telepített hagyományos alkalmazásokat nyithatjuk meg és használhatjuk a virtuális valóságban. A home felület is átalakul, egy teljesen testreszabható környezetet kapunk, ahol különböző tevékenységeket végezhetünk. Az Oculus Core 2.0 beta decembertől lesz elérhető, ingyenesen. Fontos megemlíteni még, hogy az Oculus Rift ára csökkenni fog, 399 dollárra.
Windows 10 Fall Creators Update
Október 17-én hivatalosan elstartolt a Windows 10 Fall Creators update, ami többek között felkészíti gépünket a virtuális valóság szemüvegekkel való használatára. Mixed realityn keresztül játszhatunk, 360°-os videókat nézhetünk, és egyéb közösségi lehetőségeket érhetünk el. Ha rendelkezünk kamerával a gépünkhöz, azon keresztül is el tudunk helyezni 3D-s objektumokat valós környezetünkben. A frissítés az Office csomagot is érinti, PowerPointban 3D-s elemeket is hozzáadhatunk prezentációnkhoz, mint ahogy a fényképek Windows-alkalmazásban is. A géped mixed reality-kompatibilitását itt tudod ellenőrizni, a jelenleg elérhető alkalmazásokat pedig itt.
De a virtuális valósághoz köthető frissítéseken kívül is számos újdonságot kapunk. Cortana új funkciókkal bővül, például kezelhetjük vele a főkapcsolót, vagy internetes böngészés során is kereshetünk hangvezérléssel. A Surface tolla is új tulajdonságokat kap, léptethetjük vele a prezentációnk diáit, szerkeszthetünk vele pdf-ekben is, és ha elvesztenénk, a "find my pen" lehetőséggel betájolhatjuk helyzetét (pontosabban csak azt a helyet mutatja meg, ahol utoljára használtuk). Egy nagyon érdekes része lehet a frissítésnek az átalakuló tálca. Ezentúl parancsikonok mellett lehetőség lesz kontaktok rögzítésére, ahonnan közvetlenül érhetjük el ismerőseinket e-maiben, Skype-on, Messengeren, anélkül, hogy megnyitnánk az adott programot, de akár fájlokat is küldhetünk. Rögzíthetünk a tálcára akár könyvjelzőket is a böngészőből. Végre bekerültek olyan sokak által rég várt (Apple) funkciók is, mint a telefonon megnyitott ablakok továbbítása pc-re, a számológép pénznemátváltó funkciója, vagy a teljes ablakos böngésző.
De a fentiek mellett megújul a Microsoft Store, a OneDrive, a Mixer és biztonsági frissítéseket is kapunk. Egyelőre nem fog minden gépen automatikusan frissíteni a Windows az új verzióra, ha szeretnél frissíteni manuálisan, itt megteheted.
Hardver fronton infókat csepegtettek a Surface Book 2-ről is. A 8. generációs Intel Core I7 processzorral és GTX 1050 vagy 1060 videókártyával szerelt vas hétszer olyan erős lesz, mint az előző verzió. Teljesítmény mellett jobb üzemidőre is számíthatunk, az akkumulátor 17 órányi videólejátszásra lesz képes. A készülék induló ára 1499 dollár lesz, a 13” verzió november 9-től, a 15”-os november 16-tól lesz rendelhető az USA-ban.
Az új gépekhez pedig több gyártó headsete is egyszerre rajtol el, amiket kontrollerrel együtt, csomagban lehet megvásárolni. A Santa Cruz projekthez hasonlóan “inside out tracking”-gel fognak működni, azaz a kontroller szenzorai a szemüvegben lesznek, nincs szükség külön eszközökre a használathoz. Jelenleg 2 árkategóriára vannak osztva a készülékek, 399 illetve 499 fontért lesznek beszerezhetőek.
A paramétereket tekintve vannak komolyabb eltérések, amiket érdemes figyelembe venni: például a Samsung AMOLED kijelzője érdekes lehet, hogy mit produkál az LCD kijelzőkkel szemben, illetve csak ebben van beépített fejhallgató. A FOV (látószög) egy sarkalatos különbség lesz a készülékek között. A DELL kiugróan nagyobb súlya is egy fontosabb negatív tényező lehet, persze csak a gyakorlatban derülnek majd ki a minőségbeli különbségek. A bejelentés óta egyébként további gyártók jelentkeztek be headsetjeikkel, mint pl. a Fujitsu vagy a Medion.
+1: Pimax 8K VR
Úgy fest, egyelőre a VR headsetek felbontásban és látószögben nem szándékoznak fejlődni, de ez nem mondható el a Pimax 8K VR headset-ről, ami 8K felbontást és 200 fokos látószöget kínál. A Kickstarter-kampány hamarosan véget ér; a külföldi sajtósok, akik láthatták, eddig oda vannak értve.
A fentieket összegezve: az árak csökkenésének és a nagyobb mobilitásnak, szélesebb választéknak köszönhetően elkezdődhet a VR/AR eszközök széleskörű hódítása, izgalmas hónapok előtt állunk.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Előző tech cikkünk: | |
Játékkonzol ingyen? Igen! | |
![]() |